Skills USA - District

Skills USA District IX Champions Page SkillsUSA District IX represents the southwestern counties of Russell, Wise, Buchanan, Dickenson, Scott, and Lee. Gold Medalist from District IX advance to the Skills USA State Leadership Conference Competition.

Image of RCCTC Skills USA District Winners

SkillsUSA District Contest RCCTC Winners

Action Skills

1st Place - David Minton; Model - Michaela Wetch

Auto Maintenance

1st Place - Tommy Ball

Automotive Refinishing Technology

1st Place - Draven Ward

Bricklayer

1st Place - Zack Milam

2nd Place - Cedric Mitcheum

3rd Place - Jordan Crabtree

Building Maintenance

1st Place - Zachary White

2nd Place - Noah Owens

Carpentry

3rd Place - Logan Hall

Collision Repair Technology

1st Place - Autumn Ramsey

Commercial Baking

1st Place - Autumn Ramsey

2nd Place - Donna Sherrod

Cosmetology

1st Place - Haley Duty

Crime Scene Investigation

1st Place Team - Tiffany Musick, Brooke Ray, & Shana Heilser

Criminal Justice

1st Place - Whitney Hammons

3rd Place - Dustin Laslie

Culinary Arts

1st Place - Bethany Gibson

Fantasy Styling Manikin

1st Place - Kaitlyn Baker

3rd Place - Kaitlyn Vermillion

Food Preparation Assistant

1st Place - Alexandria Mitchell

3rd Place - LeCretta McGlothlin

Job Interview

1st Place - Donna Sherrod

2nd Place - Rylee Reynolds

Job Skills Demonstration A

1st Place - Jared Ingles: Model - Justin Wetch

Job Skills Demonstration Open

1st Place - Seth Smith: Model - Ethan Gilbert

Masonry

1st Place - Dalton Snead

2nd Place - Luke Bise

Medical Terminology

1st Place - Alexus Thomas

Nursing Assisting

1st Place - Kaitlyn Owens

2nd Place - Emily Neece

Occupational Display

1st Place Team- Chelsea Winebarger, Jordan Wilson

Occupational Scrapbook

1st Place - Jessica Farmer

Promotional Bulletin Board

1st Place - Kailey Wright, Blaire Ibert

Team Work

1st Place Team - Bruce Mullins, Ben Gobble, David Layne, JC Potts

Veterinary Assisting

1st Place - Destiny Wilson

Welding

1st Place - Devin Helton

Welding Sculpture

1st Place - Devin Helton

2nd Place - Matthew Amburgy

3rd Place - Cameron Blevins